Polská 120, 734 01, Karviná – Ráj 734 430 254 ov.karvina@kscm.cz Po-Čt: 10:00 - 15:30 / Pá: 08:00 - 12:00
Přihlásit se


Informace z regionálního poradenského centra v Havířově – problémy s rekonstrukcí bytu

Mezi zajímavou problematiku, se kterou jsme se setkali, patří problematika rekonstrukcí domu a bytu. Stává se často, že majitelé bytových jednotek provádí rekonstrukci svého bytu, a přitom kromě hluku může třeba dojít k popraskání stropu.

Jak v tomto případě postupovat?

Vhodné je mít kromě fotodokumentace k dispozici také posudek alespoň od osoby odborně zdatné např. architekta. V takovém případě je rozhodné, zda si rekonstrukci vlastník jednotky prováděl sám či mu rekonstrukční práce zajišťoval někdo jiný (např. firma). V případě, že si vlastník jednotky rekonstrukci zajišťoval sám, lze vymáhat náhradu škody přímo po tomto vlastníkovi, jinak je třeba škodu vymáhat po jiné osobě, která škodu způsobila.

V ustanovení § 2926 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen, občanský zákoník), je upravena škoda na nemovité věci. Kdo, byť oprávněně, provádí nebo zajišťuje práce, jimiž se jinému způsobí škoda na nemovité věci, nahradí škodu z toho vzniklou. Pokud mezi prováděním a zajišťováním prací a vzniklou škodou existuje příčinná souvislost, jinými slovy by škoda nevznikla, pokud by nebyly prováděny nebo zajišťovány práce, vzniká odpovědnost za škodu na nemovité věci. Podle ustanovení § 2951 občanského zákoníku se škoda nahrazuje uvedením v předešlý stav, pokud je to možné, jinak v penězích. Vlastník jednotky, který způsobil poškození jiné jednotky a společných částí, by měl zajistit opravu těchto nemovitých věcí, případně uhradit škodu v penězích.

Dále je možné postupovat i dle ustanovení § 1183 odst. 2 občanského zákoníku, dle kterého vlastník jednotky sám nahradí škodu v případě poškození jiné jednotky prováděním prací uvedených v odst. 1 tohoto ustanovení, tedy při údržbě, opravě, úpravě, přestavbě či jiné změně domu či pozemku, pokud tyto práce prováděl ve svém zájmu.

Doporučujeme odpovědnou osobu nejprve vyzvat ústně, nejlépe ale prokazatelně písemně a upozornit ji na vznik škody a požádat ji o uvedení věci do původního stavu, případně uhrazení nákladů na vrácení věci do původního stavu. Pokud na tuto výzvu odpovědná osoba nereaguje, zašlete písemnou výzvu ve smyslu ustanovení § 142a zákona č.99/1963 Sb. občanského soudního řádu.
Jedná se o tzv. předžalobní výzvu, kterou je zapotřebí zaslat prostřednictvím poštovních služeb, a to nejlépe doporučeně s dodejkou, aby šlo u případného soudu prokázat, že výzva byla skutečně odeslána.

(Připravil: Ing. Karel Žák, poradce SON ČR a Rady seniorů ČR)