Polská 120, 734 01, Karviná – Ráj 734 430 254 ov.karvina@kscm.cz Po-Čt: 10:00 - 15:30 / Pá: 08:00 - 12:00
Přihlásit se


úterý, 11 leden 2022 12:36

Poslanecký mandát jako vedlejšák

Ilustrační foto Ilustrační foto Zdroj - internet

Jan Farský oznámil, že odlétá na půlroční stáž do Spojených států. Rozhodl se přijmout půlroční stipendium ve Spojených státech.

Na tom by nebylo nic špatného, kdyby se nejednalo o poslance. V současné době je předsedou sněmovního klubu své strany. Této funkce se údajně vzdá, poslaneckého mandátu, a tedy i platu nikoliv.

Na důležitá hlasování prý je připraven přiletět. Požehnání k tomu dostal jak od předsedy strany Víta Rakušana, tak dokonce i od premiéra Petra Fialy. Jestli ale dostal požehnání i od voličů, kteří jej volili a které zastupuje, to neřekl. Odpovědnost politika je zastupovat své voliče. Poslanec zastupuje své voliče, má reagovat na jejich podněty, účastnit se práce ve Sněmovně.

Znamená to, že bude poslancovat na půl úvazku, kdy mu zbyde mezi studiem čas? A za to pobírat plat. Není vůbec důležité, jestli peníze chce věnovat nějaké charitě nebo ne. Jde o to, že bude placen člověk, který vůbec do „zaměstnání“ nebude docházet. Tyto peníze nejsou určeny pro financování neziskových organizací.

Navíc tím porušuje podepsanou koaliční smlouvu s Piráty, ve které se kandidát koalice zavazuje, že v případě zvolení bude brát práci poslance, případně člena vlády jako prioritu, a zařídí si své ostatní aktivity (práce v samosprávě, studium, podnikání, výuka atd.) tak, aby výkonu funkce mohl věnovat dostatek času; z funkcí zastupitelů na obci či kraji je přijatelný souběh s nejvýše jednou neuvolněnou funkcí.

Pokud to bude voličům vadit, můžou to dát najevo v příštích volbách, vzkazuje voličům pan Rakušan.

Vladimír Tvardek

Člen VV OV KSČM Karviná
předseda ZO KSČM Rychvald
Admin webových stránek