Polská 120, 734 01, Karviná – Ráj 734 430 254 ov.karvina@kscm.cz Po-Čt: 10:00 - 15:30 / Pá: 08:00 - 12:00
Přihlásit se


úterý, 11 leden 2022 10:46

Politických trafikantů přibylo jako hub po dešti

Ilustrační foto Ilustrační foto Zdroj - internet

Politických trafikantů přibylo jako hub po dešti.

Nejprve ke slovu trafika. To je odvozené od slova traffico tedy italského výrazu pro obchod. Politická trafika zjednodušeně znamená, že se jedná o obsazení čestných nebo placených funkcí ve státě lidem, kteří byli buď političtí oponenti (aby byli umlčeni) nebo spolupracovníci (za odměnu).

Více než dvacet nových míst pro náměstky vzniklo na ministerstvech od jmenování vlády Petra Fialy. Politických náměstků přibylo jako hub po dešti.

Fialová vláda před nástupem do funkcí prohlašovala, že chce šetřit. A to zejména na provozu státu, nadbytečné administrativě a přebujelých aparátech.

Slibovali zeštíhlení počtu státních úředníků a státního rozpočtu, místo toho ale na nových ministerstvech nově vzniklo 74 míst.

Helena Langšádlové (TOP 09) se stala ministryní pro vědu, výzkum a inovace, Mikuláš Bek (STAN) ministrem pro evropské záležitosti a Michal Šalomoun (za Piráty) ministrem a předsedou Legislativní rady vlády.
Nový úřad má k dispozici také ministr pro místní rozvoj a vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti).Úřednické platy se tak navýší o dalších 43 milionů korun.

V koalici se také rozdělují i posty ministerských náměstků, zejména těch „politických“.

K čemu slouží tzv, političtí náměstci?

Koaliční partneři vysílají na ministerstva řízená představiteli jiných stran své zástupce. Nikoho sice neřídí. Na ministerstvu má k dispozici kancelář, auto a asistentku. Politický náměstek si přijde zhruba na dva miliony korun ročně. A to se oplatí.

V té koalici je hodně „politiků“, které je třeba je někam upíchnout. Platí to hlavně o Pirátech, které voliči ve volbách vykroužkovali pryč ze Sněmovny.
Obsadit teplá místečka, ale není jen výsada Pirátů.

Například Ministryně obrany Černochová kritizovala svého předchůdce za počet náměstků, kterých bylo osm, pod jejím vedením se ale počet nesnížil, naopak zvýšil.

A jak nám ty náměstkovské funkce nabobtnaly? Pro srovnání s minulou vládou nám přibylo 13 nových politických náměstků (12/25). Procentuálně jde o nárust o 108 %.

Zatím stále nevíme, kde chce vláda šetřit. Doposud není schválen rozpočet. Platí rozpočtové provizorium. Že by ale šetřila sama na sobě, tak to rozhodně podle dosavadních kroků nehrozí.

Vladimír Tvardek

Člen VV OV KSČM Karviná
předseda ZO KSČM Rychvald
Admin webových stránek