Polská 120, 734 01, Karviná – Ráj 734 430 254 ov.karvina@kscm.cz Po-Čt: 10:00 - 15:30 / Pá: 08:00 - 12:00
Přihlásit se


čtvrtek, 13 leden 2022 14:43

Na Slovensku zřejmě vznikne vojenská základna USA. Hrozí to i ČR?

Ilustrační foto Ilustrační foto Zdroj - internet

Vláda Slovenské republiky ve středu 12. ledna odsouhlasila přijetí dohody o spolupráci se Spojenými státy v oblasti obrany. Nyní ji ještě musí schválit Národní rada a ratifikovat prezidentka Zuzana Čaputová. Pokud k tomu dojde, tak na Slovensku zřejmě vznikne vojenská základna NATO s americkými vojáky.

Dohoda bude Američanům umožňovat využívat vojenské letiště Malacky-Kuchyň a Sliač, a také další prostory a zařízení na slovenském území. „Odměnou“ za to pro Slovensko bude investice USA ve výši 2,2 miliardy korun na modernizaci právě těchto letišť. Smlouva má platit 10 let.

Proti této dohodě se staví nejen slovenská opozice, ale také slovenská generální prokuratura, podle které by mohla být výrazně ohrožena suverenita země. Dohoda je podle generální prokuratury nevyvážená, jednostranná a výrazně zvýhodňuje americkou stranu. Jde o dohodu „v rozporu s bezpečnostní politikou a bezpečnostní strategií Slovenska“.

Slovenský opoziční poslanec Ľuboš Blaha dokonce míní že se může jednat i o vlastizradu. Bláha také odhaluje napojení Čaputové, Hegera a Naďa na struktury USA.

K čemu se vlastně dohoda slovenskou republiku zavazuje.

Tak například v článku 4 se říká:

Rozmístěný materiál ozbrojených sil USA a zařízení nebo jejich časti určené na skladovaní takého to rozmístěného materiálu bude využité výlučně na použiti ozbrojenými silami USA“ .
Kdo jim zaručí, že tam Američané nebudou skladovat nebo že ho nepoužijí pro tranzit jaderných náloží?

Článek 11. hovoří o tom, že letadla, plavidla a vozidla se mohou volně pohybovat po území Slovenské republiky a nepodléhají kontrole bez souhlasu USA.

Nejčastějším argumentem politiků pro vznik amerických základen bývá tvrzení, že se v daném místě zvedne zaměstnanost, oživí se obchod, zkrátka idylická symbióza, ze které nají prospěch všichni.

Omyl. Jak už to bývá zvykem, součástí základen jsou nejen ubytovací kapacity, ale i různé prodejny, stravovací zařízení, společenská a kulturní centra nebo rekreační potřeby. Zásobování výlučně z USA, kromě věcí nezbytné denní potřeby.

Navíc budou dle dohody ozbrojené sily USA, jejich partneři a dodavatelé osvobození od daní, cel a poplatků.

A jakou to má souvislost s Českou republikou? Podobný osud by totiž mohl postihnout i Českou republiku.

Není to tak dávno co o podobném využití letiště v Moravskoslezském kraji – Mošnově uvažoval Alexandr Vondra (ODS).

Radar je pasé, ale odvážně navrhněme Američanům, abychom v Ostravě-Mošnově zřídili společnou strategickou leteckou základnu. Posílí naši bezpečnost a podpoří těžce zkoušený region, kde lidi v důsledku dekarbonizace budou přicházet o práci. Poláci už mají svůj Fort Trump, tak proč nemáme mít my náš Trump Air Force Base?“ prohlásil tehdy Alexandr Vondra na sněmu ODS.

Také současná ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vyjádřila pochopení pro vznik cizí vojenské základny na našem území.

„Byla bych pro všemi deseti. Kdyby tu ten návrh byl, rozhodně ho podpořím. Je jen otázka, zda má současná americká administrativa zájem dál expandovat v Evropě, protože má hodně aktivit v Polsku nebo v Pobaltských zemích.“ Prohlásila tehdy ještě jako poslankyně a starostka Jana Černochová.

V současné době má pravicová vláda převahu jak parlamentu, tak i v senátu, a tak mohou klidně prohlasovat i zřízení takové základny u nás.

Nikdo z nás neví, co konkrétně se například skrývá pod nevině znějící větou ve vládním prohlášení.

Budeme prosazovat co nejtěsnější transatlantickou vazbu a rozvíjet blízký vztah s USA jak bilaterálně, tak v multilaterálních formátech “.

Ďábel bývá skryt v detailu.

 

Souhlasili by jste s umístění americké základny na našem území

Vladimír Tvardek

Člen VV OV KSČM Karviná
předseda ZO KSČM Rychvald
Admin webových stránek