Polská 120, 734 01, Karviná – Ráj 734 430 254 ov.karvina@kscm.cz Po-Čt: 10:00 - 15:30 / Pá: 08:00 - 12:00
Přihlásit se


pátek, 19 květen 2023 07:52

Inflace nadále vysává peněženky pracujících Inflace nadále vysává peněženky pracujících

Podle posledních dat ČSÚ vzrostly spotřebitelské ceny v dubnu meziročně o 12,7 %. U samotných potravin činil v meziročním porovnání růst zhruba o 17 %.

I přesto pravicová asociální vláda Petra Fialy pokračuje ve zbídačování téměř 80 % svých občanů. Tzv. ozdravný balíček, který nám nedávno představili, obsahuje »dárečky« pro všechny vrstvy obyvatelstva. Tato daňová zátěž spolu s nezkrotnou inflaci se dotkne zejména zaměstnanců, rodin s dětmi a seniorů. Tito pravicoví hrobníci České republiky navíc otevřeně lžou, když tvrdí, že vše co se děje je kvůli válečného konfliktu na Ukrajině. Ne tak docela…

Kapitalismus se nachází ve slepé uličce

Samotný kapitalismus je v krizi od roku 2008 a do dnešního dne se z ní nedokázal zcela vymanit. Tenkrát centrální banky napumpovaly do systému přes 10 bil. Dolarů, aby překonaly úvěrovou krizi a podpořily zisky bank a velkých podniků. Období covidu dále přiměla vlády na mezinárodní úrovni, aby podpořily poptávku a podniky. Tím, vládní dluhy ještě více narostly.

Kapitalisté ve snaze překonat poslední krizi položili základy té současné. Pod záminkou události na Ukrajině zavedly USA a EU rozsáhlé sankce s cílem poškodit Rusko. Díky odmítnutím ruské ropy a plynu evropský průmysl ztratil svou konkurenční výhodu, což ovlivnilo i další oblasti ekonomiky. Tyto sankce jsou největší chybou Západu v moderních dějinách. Kromě přerušení vývozu ruské energie poskytla probíhající válka na Ukrajině další impuls k inflaci díky zvýšením výdajů na zbrojení. Členové NATO se zavázali navýšit své obranné rozpočty dohromady o 133mld dolarů. Pozadu nezůstává ani současná pro válečná vláda ČR, když oznámila nákup amerických stíhaček a výdaje na zbrojení navýšením na 2 % HDP. Tyto výdaje nezaplatí nikdo jiný než pracující.

Chamtivost monopolního kapitalismu nezná mezí

Období monopolního kapitalismu se vyznačuje tím, že ve většině průmyslových odvětví dominuje hrstka velkých nadnárodních společností. Tento vývoj vede k určování cen a dohodám mezi kartely a monopolními mocnostmi, které tak dosahují super zisků na úkor zbytku společnosti. Když stoupnou náklady monopolů, okamžitě zvýší ceny. Když klesnou, využívají své postavení k tomu aby zabránili návrat nižších cen. Tato praxe funguje téměř ve všech odvětvích. Monopolní kapitalismus prohlubuje současnou inflační krizi přesně tak, jak to popsal V. I. Lenin ve svém klíčovém díle Imperialismus jako nejvyšší stadium kapitalismu. 

Současnou příčinu inflace nemůžeme proto zredukovat na ten či onen rys kapitalismu. Právě probíhající inflační krize je příznakem bankrotu celého systému. Profitování monopolů, sanace bank, války, anarchie trhu, bariéry postavené národními státy, to vše podněcuje růst inflace. Může za to kapitalismus jako celek. Proto, abychom překonali současnou krizi, musíme nejdříve překonat samotný kapitalismus!

Tomas Candulas

člen MěV KSČM Havířov

člen pléna OV KSČM Karviná

Média