Polská 120, 734 01, Karviná – Ráj 734 430 254 ov.karvina@kscm.cz Po-Čt: 10:00 - 15:30 / Pá: 08:00 - 12:00
Přihlásit se


sobota, 08 duben 2023 11:40

Bankovní gigant rozhoduje o personálních záležitostech na VŠE? Česká spořitelna se staví proti děkanovi národohospodářské fakulty.

Česká spořitelna nedávno oznámila, že se jako generální partner Vysoké školy ekonomické (VŠE) distancuje od aktivit děkana národohospodářské fakulty Miroslava Ševčíka. Pokud bude děkan odvolán ze své funkce, banka bude nadále podporovat studijní programy a studenty VŠE. Tento krok však vyvolává otázky ohledně personálního vměšování a podmiňování finanční podpory pouze na základě personálního obsazení

.Je alarmující, že generální partner VŠE, jakou je Česká spořitelna, se rozhodla distancovat od děkana fakulty pouze kvůli jeho názorům. Je to jasný příklad toho, jak se zahraniční subjekty mohou pokoušet ovlivnit české vysoké školy a podkopávat jejich nezávislost. Tento krok je obzvláště znepokojující, protože banka tím de facto podporuje personální politiku VŠE, což může mít dalekosáhlé dopady na kvalitu výuky a vědeckého výzkumu na fakultě.

Je velmi znepokojující, že Česká spořitelna podmiňuje svou finanční podporu VŠE na personálním obsazení. To znamená, že banka se snaží ovlivnit personální rozhodnutí vysoké školy, což může mít negativní dopad na akademickou svobodu a kvalitu výuky. Navíc se tím vyvolávají otázky ohledně toho, zda by měla banka vůbec mít takovou moc a vliv na rozhodnutí vysoké školy.

Celkově tedy nelze než nesouhlasit s krokem České spořitelny a jejím pokusem ovlivňovat personální politiku VŠE. Banka by měla podporovat vzdělávání a výzkum bez ohledu na to, kdo je na vysoké škole zodpovědný za personální rozhodnutí. Doufejme, že vysoké školy zůstanou nezávislé a nebudou se nechat ovlivňovat zahraničními subjekty.

Vladimír Tvardek

Člen VV OV KSČM Karviná
předseda ZO KSČM Rychvald
Admin webových stránek