OSTRAVA Lidé, kteří čekali, až se v únoru o hodinu prodlouží otvírací doba ostravské zoologické zahrady, aby tam stihli zajít po práci, mají smůlu. V pondělí zoo oznámila, že zatím zachová zkrácený provoz do 16 hodin jako v lednu.
Důvod? Krach firmy Lumius, která dodávala elektrickou energii ostravskému magistrátu i pětadvaceti městským organizacím včetně zoo. Převzal je dodavatel poslední instance (DPI), jemuž platí víc.
„V únoru prodlužujeme otvírací dobu areálu do 17 hodin. Letos ne, protože i zoo se potýká s následky krachu dodavatele elektrické energie a musí zavádět různá úsporná opatření při vytápění, svícení, nákupech a podobně,“ uvedla mluvčí Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava Šárka Nováková.
„Návštěvnost bývá v únoru minimální. Věříme, že lidé naše rozhodnutí pochopí,“ doufá ředitel zoo Jiří Novák a slibuje, že o letních prázdninách zůstane areál otevřený o hodinu déle. Dodal také, že letošní leden byl nadprůměrný. Návštěvníci poprvé překonali desetitisícovou hranici, přišlo jich přes 12 tisíc.
Problém mají i domovy seniorů
Problém s navýšením ceny energií pocítí hlavně rozpočet města. Kromě ostravského magistrátu či zoo se v lednu ocitly v režimu DPI například městská nemocnice, OZO, krematorium, velké domovy pro seniory, divadlo, kulturní domy, sportovní zařízení jako Sareza či Vítkovice Aréna, ale také úřady obvodů Jih, Poruba a Krásné Pole. Redakce MF DNES oslovila zástupce několika z těchto městských organizací. Většina shodně tvrdí, že služby pro veřejnost na rozdíl od zoo omezovat nebude. Mnozí ani nemohou.
„Samozřejmě si nemůžeme dovolit omezovat služby poskytované pacientům. Neočekáváme ani přímý dopad na mzdy. Zvýšené výdaje na energie budeme řešit s ohledem na časový vývoj buď z vlastních zdrojů, nebo požádáme o příspěvek zřizovatele,“ uvedl Jaroslav Stošek, ekonomický náměstek Městské nemocnice Ostrava, jež dosud platila za elektřinu okolo 1,4 milionu korun měsíčně.
„Musíme klientům svítit, topit, uvařit i vyprat. Nelze zavádět nouzový režim,“ shodli se ředitelé ostravských domovů pro seniory Korýtko a Slunečnice Jan Seidler a Radek Baran. Jen Slunečnice platila dosud za elektřinu asi 280 tisíc měsíčně. Teď to bude daleko víc.
„Pokryjeme to z rozpočtové rezervy, ale organizace musí přijmout úsporná opatření.“
Radim Babinec, nám. primátora
Opoziční zastupitel Josef Babka (KSČM), upozornil na jednání zastupitelů, že situace silně ovlivní společnost Ostravské komunikace, která zajišťuje veřejné osvětlení a za energii dosud platila asi dva miliony měsíčně. „Dříve stála megawatthodina elektřiny 1 340 korun, ale dodavatel poslední instance (DPI) si v lednu účtoval téměř osm tisíc,“ řekl Babka, jenž je předsedou dozorčí rady této městské firmy.
On i mluvčí Ostravských komunikací Eva Kijonková ale shodně ujistili, že veřejné osvětlení se vypínat nebude. Sareza a jiné organizace omezení provozu také nechystají.
Většina společností spoléhá na to, že získají peníze od města, které vysoutěžilo Lumius a nyní vybírá nového dodavatele elektřiny.
Ale třeba Národní divadlo moravskoslezské chce zatím náklady na energie zvládnout samo a dočasně si vyjednalo i lepší cenu. „V lednu bylo divadlo krátce v režimu DPI, cena byla až sedminásobná. Od února ale máme na přechodnou dobu smlouvu s o něco lepší cenou a počkáme na výběrové řízení města,“ řekla mluvčí divadla Šárka Swiderová s tím, že úspory energií řeší průběžně a žádná omezení pro diváky kvůli tomu teď nechystají.
Náměstek primátora Radim Babinec uvedl, že město chtělo rychle získat nového dodavatele formou jednacího řízení bez uveřejnění, ale nepřišla vhodná nabídka. Proto radní města včera soutěž zrušili.
„Chystáme otevřené výběrové řízení na dodávku elektřiny od května do konce roku 2023. Schválíme ho zřejmě 15. února,“ sdělil Babinec s tím, že městské organizace letos zaplatí za elektřinu asi o 60 milionů víc. „Pokryjeme to z rozpočtové rezervy, ale organizace musí přijmout úsporná opatření,“ dodal.
Zdroj: MAFRA, a.s. - MF DNES Autor: Ivana Lesková redaktorka MF DNES