Polská 120, 734 01, Karviná – Ráj 734 430 254 ov.karvina@kscm.cz Po-Čt: 10:00 - 15:30 / Pá: 08:00 - 12:00
Přihlásit se


úterý, 09 listopad 2021 11:57

Bez obalu s K. Konečnou - 44. týden

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, uplynulý – v pořadí už 44. týden roku 2021 – byl opět velmi bohatý na události. Pojďme se na ně podívat bez obalu.

O nové vládě toho víme zase trochu více. Adept na nového ministra financí Zbyněk Stanjura z ODS se tak například nechal slyšet, že je ten správný čas privatizovat. Samozřejmě po částech tak, aby ziskové části dostali soukromí majitelé a ty ztrátové zůstaly státu. Privatizace zisků, socializace ztrát se tomu říká. Tedy aby bohatí byli ještě bohatší a chudí ještě chudší.

Mimochodem kdo doufal, že koaliční slepenec pěti stran bude mít alespoň tu výhodu, že se v jeho širokých řadách najde na každý post člověk s odpovídajícím vzděláním, zůstane zřejmě na omylu. Klíčové místo ministra financí obsadí ajťák Zbyněk Stanjura. Ajťák, který už za Nečasovy vlády plnil roli ministra dopravy. Prostě další expert na všechno a návrat starých časů, nebo spíš Nečasů, se vším všudy. Hlavně, že je z toho koryto. Avšak Stanjura se s financemi přece jen už dostal do veřejného prostoru, akorát v trochu jiné souvislosti, když se hovořilo o přihrávání veřejných zakázek vlastní firmě s následným zdůvodněním, že na svůj vlastnický podíl „prostě zapomněl“. Zkrátka řádný hospodář, jakého byste těžko pohledali.

Na co ale určitě budoucí ministr financí nezapomene, bude sebrat veškeré výhody těm skupinám, které už nyní mají mnohdy problém se svým měsíčním příjmem vyjít, natož z něj pak něco našetřit – studentům a důchodcům. A ekonomičtí "experti" ODS zatím začínají tyto první škrty chystat. Že by došlo k navýšení státních příjmů vyšším zdaněním nejbohatších? Ale kdepak. Pane Skopečku, pane Fialo, když tvrdíte, že Česko na něco nemá, proč zase začínáte se škrty u skupin, které se kvůli vám budou ve velkém potýkat s existenčními problémy? Odpovím si sama. ODS je totiž pořád tou stejnou asociální stranou, jako za dob vlád předešlých. Právě Zbyněk Stanjura bude totiž vždycky raději lobovat za zájmy velkých hráčů, podobně jako letos v létě ve Sněmovně v případě solárních baronů, ale běžný občan pro něj bude jen tím, na kom se dá jako na prvním nejsnáze ušetřit.

Pojďme se ale na chvilku podívat do zahraničí. Konkrétně do Glasgow, kde se koná klimatická konference. Ti, kteří na ni přijeli kázat o tom, jak ekologicky žít – například předsedkyně Evropské komise Urschula von der Leyen – největší bojovnice s klimatem, co chce běžným lidem zakázat auta na spalovací motor, používá na přepravu z Vídně do Bratislavy soukromý tryskáč. Jak se tomu říká? Kázat vodu a pít víno?

Mezi tím, co se světovláda v Británii předháněla v tom, jak nařídit lidem, jakým způsobem mají žít, tak Čína zásadně omezila vývoz hořčíku do EU, což je celkem velký problém, neboť Evropská unie dovážela z Číny až 95 % této suroviny. Po nedostatku čipů je to další překážka pro automobilový průmysl, protože hořčík je nezbytná surovina pro výrobu karoserií. A proč nemáme zpracování hořčíku v EU? No, protože je to přece energeticky, tudíž i ekologicky, náročné. Takže poslední výroba byla ukončena v roce 2006.

Podle mého soudu je na čase si říct, že Green Deal vlastně se zelenou politikou nemá moc společného. Mají-li být ekologická řešení účinná, tak musí být dostupná pro co nejširší okruh občanů. Ekologické žití se nedá nařídit pod tíhou sankcí a kvót, ale lidé jej musí sami přijmout. A zdá se mi, že Evropská komise v poslední době dělá vše proto, aby lidi ještě více naštvala od ekologických témat apriorně odradila. Za sebe i KSČM tak říkám, že jsme proti Green Dealu i proti všemu, co lidi uvrhne do sociálních a ekonomických problémů!

Nejen o klimatu bylo Interview ČT24, jehož sestřih naleznete zde:Interview ČT24 Přiznám se, že mě překvapilo prohlášení, kdy paní redaktorka spekulovala, zda si za krach Bohemia Energy, respektive za jeho důsledky, nemohou vlastně občané sami. Prominentní redaktorky a redaktoři asi nemusí koukat na cenu, ale 30 % domácností žije „z ruky do úst“, takže logicky hledají místa, kde mohou ušetřit.

V neděli jsem ještě krátce komentovala 104. výročí VŘSR. Této události se mnozí bojí z jednoho prostého důvodu – když se lidé spojí, tak dokážou porazit jakoukoli nadvládu. A heslo VŘSR „mír, chléb a půda“ totiž platí dodnes. A stejně jako ve velmi krátkém časovém prostoru, který mi byl na Českém rozhlasu poskytnut, musím připomenout, že i dnes žije velmi úzká skupinka světových miliardářů na úkor zbytku občanů. To se ukázalo i během kovidkrize, kdy zatímco 99 % občanů reálně „zchudlo“, 1 % nejbohatších znásobilo svůj majetek. Odkaz na krátký komentář pro ČRo Plus naleznete zde: ČRO Plus

I toto krátké prohlášení vyvolalo reakci – například nechvalně známého člena Rady ČT Zdeňka Šarapatky. Určitě jej nenechám bez odpovědi, s níž Vás příští týden seznámím.

Mějte se hezky!

Kateřina Konečná, předsedkyně ÚV KSČM

Média

Více z této kategorie: Bez obalu s K. Konečnou - 45. týden »