Polská 120, 734 01, Karviná – Ráj 734 430 254 ov.karvina@kscm.cz Po-Čt: 10:00 - 15:30 / Pá: 08:00 - 12:00
Přihlásit se


středa, 11 říjen 2023 23:27

Referendum o převodu pozemků pro LOG HUB AČR v Moravskoslezském kraji

Ostrava, 29. září 2023 - V Moravskoslezském kraji nabývá síly iniciativa za vyhlášení krajského referenda ohledně převodu pozemků ve prospěch LOG HUB AČR. Tento pozemek má potenciálně sloužit nejen České republice, ale i Armádě Spojených států amerických.

Na zářijovém jednání Zastupitelstva Moravskoslezského kraje většina koaličních zastupitelů z ANO, ODS, s podporou TOP 09, KDÚ-ČSL a Sociálních demokratů zamítla návrh na vyhlášení referenda s otázkou:

"Souhlasíte s bezúplatným převodem nemovitostí ve vlastnictví Moravskoslezského kraje na ČR -Ministerstvo obrany pro potřeby „Logistického centra armády ČR-Mošnov“, které, jak vyplývá z „Dohody mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými v oblasti obrany“, bude využívat i armáda Spojených států amerických?"

Krajské referendum lze vyhlásit dvěma způsoby. Jedním je z vlastního rozhodnutí zastupitelstva kraje a druhým na návrh přípravného výboru s podporou alespoň 6% oprávněných voličů kraje. KSČM se ale nevzdává. Po zamítnutí návrhu zastupitelstvem byl ustaven čtyřčlenný Přípravný výbor, který již zpracoval návrh na vyhlášení referenda a také zveřejnil podpisové archy na webových stránkách www.kscm.cz. Aktivisté se nyní zapojují do sběru podpisů s cílem dosáhnout potřebných 6 procent, což je téměř 60 000 občanů.

Záměrem referenda je umožnit občanům kraje rozhodovat o majetku a jeho využití, zejména vzhledem k tomu, že území blízko Letiště Leoše Janáčka bylo zařazeno mezi potenciální oblasti využití Armády Spojených států amerických. Mnoho občanů má obavy z možných dopadů na chráněnou oblast Poodří a na životní prostředí a podmínky místních obyvatel.

JUDr. Josef Babka, zmocněnec za Přípravný výbor, uzavírá: "Je důležité, aby občané měli možnost vyjádřit svůj názor na tak zásadní otázku, jakou je využití pozemků v jejich kraji." Příloha PETICE

 

Zveřejněno v Aktuality