Polská 120, 734 01, Karviná – Ráj 734 430 254 ov.karvina@kscm.cz Po-Čt: 10:00 - 15:30 / Pá: 08:00 - 12:00
Přihlásit se


úterý, 04 červenec 2023 11:59

Důl Dukla: Největší důlní neštěstí v historii Československa

Dne 4.7.2023 se na hřbitově v městské části Šumbark uskutečnil pietní akt na uctění památky tragédie na dole Dukla. Památku uctili rodinní příslušníci, bývalí horníci i široká veřejnost. Také vedení města v čele s primátorem Josefem Bělicou. Přítomní byli také zástupci KSČM Havířov a zastupitel za KSČM Eduard Heczko a také bývalý ředitel na dole Dukla Jaroslav Gongol. Památku uctili položením kytic. V úvodu zazněla na trumpetu hornická hymna.

Důl Dukla byl důlním zařízením v Dolní Suché, které bylo v provozu od roku 1907 do roku 1993. V roce 1961 se zde stala tragická událost, když došlo k požáru, při kterém zahynulo 108 horníků. Tato událost je považována za největší důlní neštěstí v historii Československa.

7. července 1961 se na Dole Dukla v Dolní Suché nedaleko Havířova odehrála důlní tragédie, při které zemřelo 108 horníků. Horník, který procházel v jedné z chodeb kolem pásového dopravníku, náhodou zachytil ramenem o spouštěcí páčku zařízení a uvedl do pohybu gumový pás. Stalo se to v úrovni 3. patra v 11. sloji v místech, kde se onoho dne netěžilo. Sám si ničeho nevšiml. Zařízení tak začalo bez jakékoli kontroly pracovat naprázdno. Gumový pás se třením vznítil a oheň se začal šířit.

Ranní směna mezitím vyfárala a do dolu nastoupili horníci z odpolední směny. Běžícího dopravníku si nikdo nevšiml. V té chvíli bylo pod zemí 338 horníků. Až kolem sedmnácté hodiny se vzniklá situace začala řešit.

Jedinou možností bylo zabránit přístupu kyslíku zazděním chodeb (okolo půlnoci z pátku na sobotu). Šance, že by někdo v chodbách přežil, byla už v tomto okamžiku nulová. Požár v 8. sloji uzavřel 108 havířů.

Lidé, kteří byli za tragédii zodpovědní, byli odsouzeni.

Tato tragická událost je připomínkou toho, jak důležité je dodržování bezpečnostních předpisů a opatření při práci v nebezpečných podmínkách, jako je hornictví. Je to také připomínka toho, že životy lidí jsou cennější než jakékoli rekordy nebo ekonomický zisk.

Zveřejněno v Aktuality